Обществени консултации

Проект на Доклад за равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2023 г.

Проектът на Доклад представя развитието на политиката в областта на равнопоставеността между жените и мъжете в Република България през 2023 г.  

Изложени са извършените дейности и постигнати резултати в петте приоритетни области на Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете 2021-2030 г.: равнопоставеност на жените и мъжете на пазара на труда и равна степен на икономическа независимост; намаляване на разликите по пол в заплащането и доходите; насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете в процесите на вземане на решение; борба с насилието и защита и подкрепа на жертвите; и преодоляване на стереотипите по пол в различни сфери на обществения живот и на сексизма.

Отчетена е също дейността на Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете към Министерския съвет за 2023 г., като орган за осъществяване на консултации, сътрудничество и координация между централните и териториалните органи на изпълнителната власт и структурите на гражданското общество. Представено е и извършеното от Министерството на труда и социалната политика в процеса на координиране на политиката.

В съответствие със Закона за равнопоставеност на жените и мъжете Министерството на труда и социалната политика координира изготвянето на проекта на  доклад. В него се съдържа предоставената от ангажираните институции и организации информация за изпълнението на мерки, дейности и инициативи, включително заложени в Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете 2023-2024 г.

 


Дата на откриване: 25.7.2024 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Социална политика и заетост
Дата на приключване: 26.8.2024 г.
Коментари
Коментари
Добави коментар
 
26 юли 2024 г. 07:51:12 ч.
Пламен Борисов

Неравенството между майките и бащите също е неравенство между жените и мъжете

Неравенството между майките и бащите също е неравенство между жените и мъжете. Защо в този доклад няма нито дума за общоизвестния факт, че е масова практика българските съдилища, при раздяла на родитеилите да натоварват майките с цялата родителска тежест, а бащите стават неделни татковци. Случва се, по рядко и обратното, но и то е несправедливо неравенство. 

Защо в този доклад не се изследва нуждата от промяна на семейния кодекс, така че да се премахнат всички неравенства относно родителската тежест и отговорност? Защо не е изследван въпросът за въвеждане на оборима презумпция, която да задължава съдилищата да определят равно (или поне приблизително равно) време на детето при всеки един от разделените му родители? Само една такава оборима презумпция ще сложи край на неравноправното третиране в момента.

Не разбирам защо този вид неравенство систематично се игнорира от доклади като настоящия.

26 юли 2024 г. 11:15:21 ч.
snegana1966

Неравенството между майките и бащите също е неравенство между жените и мъжете

  Липсва равнопоставеност между двама родители при отглеждане на дете след развода. Детето има двама родители и така трябва да си остане и след развода , а в 90% от случаите на дела за отглеждането на децата единият родител е поставен в ролята на подсъдим да плаща издръжка и да вижда детето си през уикенд за няколко часа, а често е и възпрепятстван от другия родител- най-често майката да вижда дето си, което води до отчуждение.  Къде тук е равнопоставеността между половете? Нужна е спешна промяна в сейния кодекс, относно родителската тежест и отговорност, за да не се превръщат децата в полусираци при жив баща най-често.

26 юли 2024 г. 16:43:12 ч.
aleks_yanev

равнопоставеността на жените и мъжете

Равнопоставеността на жените и мъжете не е никаква равнопоставеност ако е избирателна, а не всеобхватна. Близо 100 страници доклад и пълно мълчание за това, че масово отказваме да признаем на мъжете правото и възможността да бъдат пълноценни родители след раздяла, а не банкомати. И не защото нямат желание или капацитет да бъдат добри родители, а защото са мъже!

14 август 2024 г. 13:02:34 ч.
Aziti

Преработка на доклада

др.

Проведени са и множество други дейности, отчетени като добри практики, като:

организиране на колопоход под надслов: „Не на агресията“ - участват поне 75 ученици

от всички училища на територията на общината на възраст между 12 и 18 години,

организиране на ден на розовата фланелка ....

Коя община, колко ученика се обучават в тази община, ученици от всички училища, но на какъв принцип са избрани 75те участника итн итн



Докладът изобилства от грешки и е запълнен с доста ненужна информация (като горната, но показва начина на работа). За сметка на това друга важна информация липсва, както и пояснения. Заключителната част е доста кратка и е пълна с общи приказки. Липват изводи и насоки за работа в бъдеще, както и оценка на дейността. Нужна ли е промяна в приоритетите, добавяне на нови приоритети, прецизиране на терминология, намиране на общ език на администрацията, населението и научната общност. В приложенията липсат важни статистически данни, например относно възрастови групи, раждаемост, на каква възраст раждат жените, по колко деца имат, колко деца се отглеждат в семейства, от самотни майки/бащи, от баби и дядовци, в приемни семейства. Липсат данни за завършилите професионално обучение, както и информация за учене цял живот, средна възраст на студентите и академичния състав. При статистическите данни е добре да правите пояснения и да подсказвате на неуките какво и как ги изкривява.

Хубаво е, че сте се концентрирали върху бедността, но още по-добре би било да кажете как се харчи заплата за положен труд - за изхранване на едно, две, три пет гърла. Заплата се дава за свършената работа, а не САМО за да се платят сметките на членовете на семейството. Повишаването на заплатите в държавния сектор не кореспондира с добавената стойност от труда на служители. В работниците остава впечатлението, че И в частния сектор работодателите трябва да плащат заплати без да има пряка връзка с труда на работника. Но това е друга тема...

Това че, жените не взимат директно решения и или не презентират решенияТА, нищо не означава. Помощният административен персонал е предимно от жени и те, най-вече секретарките, индиректно могат да влият на и дори да манипулират хората, взимащи решения. От друга страна в отглеждането и обучението да децата и подрастващите предимно се включват жени, така че тяхното влияние върху среда и нагласите е от голямо значение.



Доста софри и международен обмен се е осъществил. Дано да сте чели и книгата "Култури и организации, софтуер на ума", за да разберете как сe програмира мисловната дейност И на изготвящите доклади. Ако не сте я чели, Ви я препоръчвам... След това си преработете доклада!

14 август 2024 г. 13:42:01 ч.
Aziti

равнопоставеност

Сфера на действие: Социална политика и заетост

Oтносно: Равнопоставеност на жените и мъжете на работното място, в обществото, в политиката

 

Според учебниците по джендър-медицина и според изкуствения интелект "всяко от тези понятия за пола влияе на упражняването на професия по различен начин:

  • Генетичен пол: Обикновено няма пряк ефект върху упражняването на професия, освен ако не съществуват специфични генетични заболявания. Генетичните заболявания могат да доведат до здравословни ограничения и специфични изисквания за професия.
  • Гонадален пол: Може да повлияе на физическата производителност чрез хормонални разлики.Хормоналните различия могат да повлияят на физическата производителност и професионалните изисквания.
  • Генитален пол: Обикновено няма пряк ефект, освен ако има медицински изисквания или операции, които трябва да бъдат взети предвид. Физическите промени или операции могат да изискват специални адаптации или изисквания в определени професии.
  • Психичен пол: Влияе на избора на професия и може да изисква адаптации при промени в половата идентичност. Промените в половата идентичност могат да изискват подкрепа и адаптации на работното място.
  • Социален пол: Влияе на избора на професия и може да създаде нови възможности или предизвикателства в зависимост от социалните промени. Социалните роли и очаквания могат да повлияят на избора на професия и професионалното поведение, особено когато се предизвикват обществени норми.

 

Разбирането на тези различни полови концепции може да помогне на работодателите и обществото да създадат справедлива и подкрепяща работна среда за всички полове." Вие в каква посока работите и искате да работите?! С помощта на какви инструменти искате да вървите срещу природата, физиката, психиката и социалните структури, за да постигните с или без сила равнопоставеността?! Да не игнорираме факта, че "в много случаи, справедливата оценка на способностите на човек независимо от пола, основана на квалификация и индивидуални силни страни, е най-добрият подход за насърчаване на професионалните възможности и гарантиране на равенство на шансовете."

 

 

15 август 2024 г. 07:01:20 ч.
Aziti

Неравенството между майките и бащите

Неравенството между майките и бащите

 

Tъй като се повдига темата за неравенството на майките и бащите, да видим къде може да добавите темата. Имате пет приоритетни оси. Първата и втората се припокриват от части, фиксирайки се на икономическата независимост и заплащането и доходите и спокойно може да се обедени в едно. Може би и за Вас е било трудно да разраничите в кой момент се финансира дейност по приоритет 1 и в кой момент се финансира дейност по приоритет 2.

Приоритетна област 1: Повишаване на участието на жените на

пазара на труда и равна степен на икономическа независимост

…… стр. 16 до 29 - обем 14 стр

Приоритетна област 2: Намаляване на разликите по пол в

заплащането и доходите

…… стр. 30 до 38 - обем 9 стр

Приоритетна област 3: Насърчаване на равенство между жените и

мъжете в процесите на вземане на решения

…… стр. 39 до 42 - обем 4 стр

Приоритетна област 4: Борба с насилието, основано на пола и

защита и подкрепа за жертвите

…… стр. 43 до 63 - обем 21 стр

Приоритетна област 5: Промяна на съществуващите в обществото

стереотипи по пол в различни сфери на обществения живот и на

сексизма

…… стр. 64 до 76 - обем 13 стр



Ако разгледаме и обема в страници има доста голяма неравнопоставеност по представяне на темите. По приоритетна област 3 Насърчаване на равенство между жените и

мъжете в процесите на вземане на решения целите "Балансираното участие на жените и мъжете в процесите на вземане на решения във всички сфери на живота помага за подобряване на перспективите за развитие, увеличаване на иновациите и конкурентоспособността."



За деца в риск се дискутира в най-обширно засегната част по приоритетна област 4: Борба с насилието, основано на пола и защита и подкрепа за жертвите. На Националната телефонна линия за деца 116 111 най-много сигнали са постъпили за риск за здравето и развитието на деца – 318 бр. Постъпили са 115 сигнала от бащи и 95 от майки. Сигналите от бащите са най-често за не спазен режим на лични контакти с детето. Какво се мерки се предприемат по този въпрос така и не се разбира от доклада, може да допълните какви дейности са предприети в тази насока.

Приоритетна област 5: Промяна на съществуващите в обществото стереотипи по пол в различни сфери на обществения живот и на сексизма  засяга възпрепятстването на "свободния избор за

развитие и реализация и го ограничават до създадените трайни очаквания по отношение

на жените и мъжете. Така се повтарят утвърдени жизнени модели за единия и за другия

пол и това фиксира социалните норми за тяхната роля." Според Пламен Борисов "българските съдилища, при раздяла на родитеилите да натоварват майките с цялата родителска тежест, а бащите стават неделни татковци." Moля в тази точка да проверите твърдението му и да опишете приноса на българските съдилища за създадаване на трайни очаквания по отношение на жените и мъжете при отглеждането на деца след раздяла. В тази точка моля да дадете и статистика по пол относно взимане на отпуск по майчинство и бащинство, болнични за гледане на дете, приемни родитли, осиновители, лични асистенти за отглеждане на болни итн, възрастни хора под грижи на трети лица итн, както и данни за пола на педагогическия персонал в образователната система - от ясла, през детска градина и училище до университет и медицинския и помощен персонал в болнични и извънболнични заведения за болни хора, стари хора, хора с увреждания итн

Какви са моментните стереотипи по пол относно грижите по отглеждане на деца, възрастни и болни хора, домакинска работа (пазарене, готвене, чистене, пране, гладене итн) Как това се отразява на "развитието и реализацията" на представителите на различните полове, но и на качестото на работа им, ако извънработното си време използват за полагане на безплатен труд, който е дефиниран със статистически код и се заплаща, ако трети лица го полагат.