Източници за допълнителна информация
По-долу са посочени връзките, които могат да Ви бъдат от полза при планирането и провеждането на официална консултация.
ПОРТАЛИ ЗА КОНСУЛТАЦИИ И ИНТЕРНЕТ СТРАНИЦИ
НАРЪЧНИЦИ ПО КОНСУЛТАЦИИ И ОБЩИ ДОКУМЕНТИ
Канада
Европейска комисия
-
European Commission (2002), ‘Towards a reinforced culture of consultation and dialogue – General principles and minimum standards for consultation of interested parties by the Commission.’ COM (2002)
-
Европейска комисия (2002), “За повишаване културата на консултации и диалог – общи принципи и минимални стандарти за предоставяне на консултации от Комисията на заинтересованите страни”. COM (2002) at 704 http://ec.europa.eu/governance/docs/comm_standards_en.pdf
Ирландия
-
Commission for Communications Regulation, (2003), ‘ComReg Consultation Procedures’
-
Комисия за регулиране на съобщенията, (2003), “Консултативни процедури на Комисията за регулиране на съобщенията”. http://www.comreg.ie
Великобритания
-
Cabinet Office, ‘Viewfinder: A Policy Maker’s Guide to Public Involvement’.
Кабинет на министър-председателя, “В обектива: Наръчник на политика за участието на обществото”
http://www.nationalschool.gov.uk/policyhub/docs/Viewfinder.pdf
Better Regulation Executive Code of Practice on Consultation
Звено за усъвършенстване на правното регулиране (Звено за по-добро регулиране) – Правителствен кодекс за консултации.
Определя основните принципи за провеждането на ефективни консултации от правителството. Целта е да се стандартизира практическото провеждане на консултации и да се определят критерии за добра практика с оглед всички лица, до които са отправени запитвания (респонденти), да са запознати с това, което могат да очакват в рамките на национална правителствена консултация.
http://www.berr.gov.uk/files/file47158.pdf
-
Deliberative public engagement, nine principles.
Девет принципа за участие на обществото в обсъжданията.
Целта на публикацията е да насърчи и подкрепи висококачествените дейности по консултативна обществена ангажираност.
http://www.involve.org.uk/nine_principles
National Framework for Greater Citizen Engagement.
Национална рамка за по-голяма гражданска ангажираност.
Дискусионен материал, публикуван през юли 2008 г., който представя ангажимента на правителството за проучване на нови методи за включване на обществеността в дебатите и вземането на решения по национални въпроси.
http://www.justice.gov.uk/publications/docs/citizen_engagement.pdf .
UK.Peopleandparticipation.net
Страницата е насочена към хора от обществения, частния и неправителствения сектор, които са пряко заети в планирането, организирането и насърчаването на обществената активност. На сйта можете да намерите информация, съвети и нализи.
http://peopleandparticipation.net/display/Involve/Home Consultation Institute.
Институт по консултации/Консултативен институт.
Стреми се да насърчава и утвърждава провеждането на консултации с обществото, участниците и служителите. Провежда изследвания, издава публикации и организира специализирани прояви с цел разпространение на добрата практика и усъвършенстване процеса на вземане на решения.
http://www.consultationinstitute.org/International Association for Public Participation (IAP2).
Международна асоциация за участие на обществото.
IAP2 е сдружение, чиито членове се стремят да насърчават и усъвършенстват участието на обществото. Дейността му е насочена към отделните хора, правителствата, институциите и други организации в целия свят, които засягат интересите на обществото.
http://www.iap2.org/
КОНСУЛТАЦИИ СЪС СПЕЦИФИЧНИ ИНТЕРЕСИ
Великобритания
ГРУПИ ЗА ДОПИТВАНИЯ ДО БИЗНЕСА
ОНЛАЙН КОНСУЛТАЦИИ
Европа
-
Winkler, R, Kozeluh, U., 2005, Europeans have a Say: Online Debates and Consultations in the EU. Final report of a study carried out in the framework of the NODE programme of the Austrian Federal Ministry of Education, Science and Culture. Institute of Technology Assessment and Centre for Social Innovation, Vienna, in February, 126 pp
Уинклер Р., Козелюх, Ю., 2005., “Европейците имат право на глас: онлайн дебати и консултации в ЕС. Окончателен доклад от изследване, осъществено в рамките на програмата NODE на Федералното министерство на образованието, науката и културата на Австрия. Институт за технологични оценки и Център за социални иновации, Виена, февруари, 126 стр.
http://epub.oeaw.ac.at/ita/ita-projektberichte/e2-2a34.pdf
Великобритания
-
Digital Dialogues (UK)
“Дигитални диалози” (Великобритания)
Независимо проучване на начините на използване на информационните и комуникационните технологии от страна на централното правителство с цел осъществяване и засилване участието на обществото. Възложител е Министерството на правосъдието. Проучването е осъществено от дружеството “Хансард” (Hansard Society¹).www.digitaldialogues.org.uk
1. Независима, неполитическа, научно-образователна благотворителна организация. Целта й е насърчаване на парламентарната демокрация и нарастване участието на обществото. Носи името на Люк Хансард, който за първи път е публикувал отчет за заседанието на Камарата на общините в Англия през 1884 г.