Обществени консултации

Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за работното време, почивките и отпуските

С проекта на акт се предлагат промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, свързани с:

1.         включване на дейността за осигуряване на ядрената безопасност и радиационната защита в обхвата на работите, при които не се прилагат ограниченията относно максималната продължителност на времето на разположение;

2.         начина на изчисляване на размера на допълнителния платен годишен отпуск, на който имат право работниците и служителите с ненормиран работен ден;

3.         реда за ползване от бащата (осиновителя) на отпуските поради бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, когато майката (осиновителката) е лишена от родителски права или упражняването на родителски права е предоставено на бащата (осиновителя) по установения ред;

4.         начина на ползване на отпуск при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия.


Дата на откриване: 12.5.2025 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Социална политика и заетост
Дата на приключване: 12.6.2025 г.
Коментари
Коментари
Добави коментар
 
13 май 2025 г. 12:48:55 ч.
akmail

Отпукс по чл. 157, ал. 1, т. 3 КТ

Силно подкрепям предложението за промяна на начина на ползване на отпуска в случай на смърт на роднина.

Все пак предлагам една техническа поправка в предложената нова ал. 2 в чл. 50 - съюзът "и" между думите "работника" и "служителя" да се замени със съюза "или". Така изречението ще добие по-ясен и логичен смисъл.

16 май 2025 г. 17:14:07 ч.
Effi

Прецезиране на чл.23 и добавяме на ал (3)

Чл. 23. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., отм. като незаконосъобразна с Решение № 9353 от 21.10.2002 г. на ВАС - ДВ, бр. 103 от 2002 г.)
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работникът и служителят, който работи през част от законоустановеното работно време (непълно работно време), има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж.
 
С цел избягване на различни талкувания е добре да се недвусмислено да се каже, при работа на непълно работно време по-малко от 4ч. как се определя полагаемия платен отпуск на работника или служителя.
Пример: Служител работи само по основен тр.договор на 2ч, пет дни в седмицата (1/4 от 8ч). Колко е отпуск се полага на този служител -  20 или  5 дни? Недоразумението идва от факта, че ако има право на 20 дни, на лицето ще му бъдат платени 40 часа за отпуската (при 20 дни на 8 часа се плащат 160ч . 1/4 от 160ч е 40ч ). Ако има право на 5 дни - ще му бъдат платени 10 часа.   

23 май 2025 г. 10:18:47 ч.
Pravda

Член 32а

Предлагам чл. 32а да отпадне.

Основна характеристика на работата в условие на ненормиран работен ден е неравномерното разпределение на положения труд над нормативно определеното работно време през годината. Разпределението на отработените от служителите/ работниците допълнителни часове труд зависят от характера на дейността на работодателя и/или заеманата длъжност.

В тази връзка един работник/служител полагал ежедневно допълнителни часове труд в началните месеци през годината, ако се разболее и излезе в продължителен отпуск по болест на практика ще остане без компенсация за вече положения труд.

Предложеният текст създава възможност за работодателите да намалят нормативно определения минимален размер на компенсацията, която и без това е достатъчно малка/ 40 часа годишно, или 3,3 часа месечно/ с полагащият се платен годишен отпуск по чл.155 от кодекса.

Считам, че с приемането на предложения текст на чл.32а ще бъде ощетена не малка група работници/служители, които полагат на практика извънреден труд, без да получават адекватна компенсация и ще облагодетелства работодателите, които и без това злоупотребяват с дадената им нормативна възможност да ползват безплатен труд.

В допълнение да отбележа, че не следва да се прави аналогия между положения труд при работа в условията на ненормиран работен ден и и положения труд в специфични условия, т.к. единият се полага периодично и неравномерно през годината, а другия е с постоянен характер.