Обществени консултации

Проект на Решение на Министерския съвет за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и научните организации на Република България през учебната 2025 – 2026 година

Проектът на Решение на Министерския съвет е съобразен със Закона за висшето образование, с Постановление на Министерския съвет № 64 от 25.03.2016 г. за условията и реда за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и за приемане на Списък на приоритетните професионални направления и на Списък на защитените специалности (ПМС № 64/2016 г.), Постановление на Министерския съвет № 103 от 31.05.1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина (ПМС № 103/1993 г.), Постановление на Министерския съвет № 228 от 20.05.1997 г. за приемане на граждани на Република Северна Македония за студенти в държавните висши училища на Република България (ПМС № 228/1997 г.) и Постановление  на Министерския съвет № 264 от 25 юли 2024 г. за приемане на чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България, за студенти в българските държавни висши училища.

Броят на приеманите за обучение студенти и докторанти е посочен по висши училища, професионални направления, специалности от регулираните професии, образователно-квалификационни степени и форми на обучение.

Проектът на Решение е изготвен съобразно целите, заложени в Стратегията за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021 – 2030 година и на методиката за финансиране на висшите училища, насочена към резултатите от обучението и потребностите на пазара на труда.

С предложения акт се осигурява устойчивост на провежданата от Министерството на образованието и науката политика за повишаване качеството на висшето образование и постигане съответствие с динамиката на трудовия пазар. 


Дата на откриване: 29.4.2025 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Образование
Дата на приключване: 29.5.2025 г.
Коментари
Коментари
Добави коментар
 
30 април 2025 г. 12:32:46 ч.
ташев

предложение за повишение на план приема държавна поръчка специалност медицина

След преглед на предложеният план прием , се достига до констатация , че липсва каквото и да е решение по отношение на проблемите за липса на кадри – лекари медицина и сестри , акушерки и т.н. „ Здравни грижи „ .

       Острият недостиг както на специалисти по Здравни грижи , така и основно на Лекари със специалност Медицина  не се решават от представеният план прием . Отново се вижда дадена свобода за прием на студенти основно със специалност медицина , на чужди граждани платена форма на обучение , но не и гаранция за осигуряване на необходимите кадри на здравната система . Видно от логиката на план приема за специалност Медицина отново е възможността университетите да си осигурят допълнително финансиране от платена форма на обучение от чужденци , без да е налице идея за защита на националният интерес , като се увеличат съществено бройките за прием на студенти медицина български граждани .

            Предвид недостига и статистическите данни се установява , че завършилите студенти със специалност медицина , около 12 -15% не започват работа в България , а в рамките от 3 години от завършването системата и страната напускат около 35 процента. Това е следствие и неадекватната политика за придобиване на специалност след приключване на образованието .

            В този смисъл е налице необходимост от повишаване на план приема за специалност Медицина и специалисти Здравни грижи между 2 и 3 пъти , за да е налице реална възможност за обезпечаване с кадри на системата , като това увеличение следва да е политика поне за период от 5 до 10 години . С между 5 и 6 пъти следва да се повиши приема за придобиване на специалност . Липсва логика лекар в Германия да има по три по четири специалности , а в България с много мъка се достига до една специалност , като не отчитам размера на разходите .

           Извинявам се за острият език и липсата на висок стил при настоящото изказване , но то не цели да ласкае или насочва , а да покаже глупостта и липсата на реална адекватно политика за защита на здравната система на България предвид непрестанните протести и заплахи за напускане на лекари и сестри  , командироване на лекари към регионални болници и т.н. Системата се задъхва и не би следвало да се защитават икономическите интереси на университетите и евентуални техни корупционни практики , само и само да се получат още една година едни заплати на преподаватели , без да се помисли гаранция за обезпечаване на здравната система . Липсва възможност за изчакване още една година , доколкото това ще коства закриване на отделения и болнични заведения , закриване на болнични легла в лечебни заведения и допълнително изтичане на кадри .

 

                 Давам пример , кой млад лекар ще иска да отиде в болнично заведение извън София , когато в отделението е сам той или най- много още един лекар на възраст под 40 г. , а другите колеги са на възраст над 60 г. , като ясно съзнава , че след 5 години ще е сам в това отделение . Не говорим за размера на заплатата , който ще е достатъчен и доста солиден , говорим за отговорността , достигане до прага на възможностите , липса за отпуск и т.н.  Прегледа на болничните заведения в София е неправилен и неадекватен , доколкото в няколко големи градове липсва недостиг , но положението е плачевно в извън тези области и общинските болници . Дори и вариант за задължителен период на практикуване по назначение от държавата в малки населени места не е решение , доколкото липсват кадри , който да встъпят там и създава предпоставки за последващи корупционни практики .

        Накратко вместо 700 бройки за прием на специалност медицина , тези бройки държавна поръчка следва да са поне 2100 за период между 5 до 10 години . В този вариант се предполага оставане в системата поне на около 1000 специалисти лекари от завършилите 

29 май 2025 г. 18:12:40 ч.
Vaniadobreva1@abv.bg

Малък брой места за лица с временна закрила в областта на медицината

От Ваня Добрева Добрева

Председател на Асоциация Хипофиза

Заявените от университети бройки за прием  за обучение чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България, за студенти в българските държавни висши училища областта на медицината са крайно недостатъчни.

Такива са подали четири университета – МУ Варна, МУ Пловдив, Бургаски университет и Югозападен университет. Общо обявените места са :

Медицинска сестра -7

Акушерка -7

Зъботехник -1

Рехабилитатор -1

Инспектор обществено здраве - 3

Биомедицински техника – 2

Медицина магистър  -4

В момента в България пребивават 61 000 бежанци от Украйна. Поне половината от тях ще останат в България за постоянно. Медицинска грижа получават с помощта на превод с Google translator.   Процедурата по приравняване на дипломите на медицинските специалисти не се облекчи, което накара медицинските им специалисти да изберат други страни – Полша, Чехия, Словакия и Германия където могат да започнат работа веднага. С необявяването на места се възпрепятства и влизането в здравната система и на специалисти обучени тук. Такси в порядъка на 8000-9000 евро са непосилни за идващи от тази страна, а таксите за сестри и акушерки в размер на 4200 евро годишно изобщо не подлежат на коментар. До момента дипломата си от Украйна е приравнила само една медицинска сестра. Има голям интерес сред тази общност към изучаването на тези специалности, но местата са само в два града и са общо 7. По никакъв начин това не кореспондира с недостига на 30 000 медицински сестри.

Следва МОН да има контрол и да може да планира приема на университетите съгласно нуждите на пазара на труда и обществото ,след като разпределя обществен  ресурс за да ги субсидира. Отговорът че университетите са автономни не е адекватен на реалността.

Предлагаме местата да се увеличат.

За следващата учебна година приемът на лица с временна закрила да бъде  на общо основание – според желанията и възможностите им.