Обществени консултации

Консултационен документ за проект на Закон за устойчивост на критичните субекти

Министерството на вътрешните работи организира обществена консултация по предложение за изготвяне на проект на Закон за устойчивост на критичните субекти. Проектът на Закон за устойчивост на критичните субекти има за цел да транспонира в българското законодателство изискванията на Директива (ЕС) 2022/2557 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 година за устойчивостта на критичните субекти и за отмяна на Директива 2008/114/ЕО на Съвета. Предоставянето на основни услуги с използването на критични инфраструктури, които са в основата на жизненоважни обществени функции или икономически дейности, изисква тези услуги да се предоставят надеждно, което означава, че съответните оператори трябва да бъдат устойчиви на настоящи и очаквани бъдещи рискове (като например: природни бедствия; хибридни действия; тероризъм; вътрешни инциденти; извънредни ситуации, свързани с общественото здраве, или аварии). Освен че застрашават гладкото функциониране на вътрешния пазар в Европейския съюз (Съюза, ЕС), смущенията, особено тези с трансгранични и потенциално общоевропейски последици, може да имат сериозни отрицателни последици за гражданите, предприятията, правителствата и околната среда. На индивидуално равнище смущенията може да засегнат способността на европейските граждани да пътуват свободно, да работят и да ползват основни обществени услуги като здравеопазването. В много случаи тези и други основни услуги от ежедневието се предоставят от тясно взаимосвързани мрежи от предприятия; прекъсването на дейността на предприятие от даден сектор може да има каскадно въздействие върху много други икономически сектори. И накрая, смущения като например големи сривове в електрозахранването и сериозни транспортни произшествия могат да подкопаят сигурността и обществената безопасност, като предизвикат несигурност и подкопаят доверието в критичните субекти, както и в органите, отговорни за техния надзор и за безопасността и сигурността на населението.


Дата на откриване: 31.12.2024 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Правосъдие и вътрешни работи
Дата на приключване: 14.1.2025 г.
Коментари
Добави коментар
 
31 декември 2024 г. 15:52:05 ч.
grainis

Становище на Института за Биомаса и Биогорива

Нека не се лъжем и да си го кажем направо и ясно : настоящият Документ е създаден вследствие на многобройните и системни хибридни и дори директни ежедневни атаки на Русия върху стратегически (военни, и не само) обекти, и лица с антипутинска дейност, пребиваващи на територията на ЕС и другаде. За каквито организирани и щедро платени диверсии нашата система за Национална Сигурност и Отбрана се оказва безсилна да се справи, и не би могла, ако разчита единствено и само на пожелания. 

Или казано иначе, на практика в момента сме в състояние на война, без ни най-малко да сме подготвени за нея. 
Как ще противодействаме на атака например  срещу АЕЦ Козлодуй от терорист с преносим ЗРК Джавелин например, който изстрелва от рамо един или повече мощни снаряди по някой от реакторите ? Или пък по стената на язовир Искър ?
Изброените в Консултационния Документ видове критични субекти обхващат едва ли не цялата ни икономика. За осигуряване на устойчива защита на този дълъг списък застрашени обекти ще са нужни средства в размер на милиарди евро, с каквито печално закъсалата ни икономика не разполага. 
Както се казва, за каквото и да си говорим, става дума за пари. Няма как да осигурим подобни средства за охрана и отбрана по обичайните начини - данъци, мита и прочее. При 20 млрд.лв. дупка в бюджета, за кое по-напред да даваме пари - за пенсии или за отбрана ? Инвеститорите бягат. Добре че са заемите, но скоро и те ще секнат. 
Трябва да търсим АЛТЕРНАТИВНИ източници за мащабно СОБСТВЕНО финансиране - и като единствен възможен според нас такъв източник предлагаме проекта за Монетарен Механизъм "Зелен Трилионен Фонд" - green-trillion.alle.bg , базиран на очакваните неограничени, гигантски приходи генерирани от иновативни високи технологии като например такива за евтин добив на Водород и Биогорива, от бързорастящи - в рамките на часове, организми и биосистеми, отглеждани в хиперинтензивна среда - biomass-en.alle.bg .
Ако някой знае друг подобен начин да генерираме средства с които на практика да се спасим като народ и държава, да каже. 
Само подобен проект за алтернативно финансиране би могъл да ни помогне да изградим ултрамодерни Отбранителни Сили способни да отговорят адекватно на днешните предизвикателства и заплахи - army.alle.bg . 
Каним тези, които ще кажат че всичко това са болни фантазии, на дебат, в който всяка страна да зададе своите въпроси и изложи своите аргументи. Ще приемем всеки разумен довод, но не и механично отхвърляне.
 
Грейнис ООД Водород България - green-deal.alle.bg
Институт за Биомаса и Биогорива - ibb.alle.bg
grainis@abv.bg 

 

03 януари 2025 г. 11:52:09 ч.
pehlivanov

Предложение за изменение на заглавието

В заглавието на Директива (ЕС) 2022/2557 на английски език е използван изразът „critical entities”, но не legal entities, на френски „entités critiques“, на немски е употребена думата „Einrichtung“. По-точен превод изглежда не „критичните субекти“, а „критичните предприятия“ или „критичните съоръжения“.

 

12 януари 2025 г. 22:17:18 ч.
b.bozhanov

Синхронизиране с други актове

С въвеждането на критичните субекти следва да бъде направен преглед и евентуално изменение/отмяна/синхронизиране на други свързани теми: стратегически обекти (ПМС 181/ЗДАНС), обекти на критичната инфраструктура, оператори на съществени услуги, както и компетенциите и правомощията на различни органи спрямо 4-те вида.