Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за прилагане на Общите организации на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз
Измененията в Закона за прилагане на общите организации на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз отразяват основните тенденции на започналата през 2011 г. цялостна реформа на Общата селскостопанска политика в периода след 2013 г.
Приемането на новият закон ще бъде нормативна основа за постигане на следните цели:
§ Цялостно и точно прилагане на национално ниво на мерките включени в Общата организация на пазара на ЕС.
§ Стабилизиране на пазарите на земеделски продукти, чрез намаляване на ценовите колебания и диспропорциите при предлагането и търсенето на земеделски продукти.
§ Създаване на условия за подобряване функционирането и повишаване на прозрачността на веригата за предлагане на храни.
§ Оптимизиране на дейността на административните структури ангажирани с прилагането на схемите и мерките на Общата организация на пазара.
§ Усвояване на по-голям финансов ресурс при прилагане на мерките за пазарна подкрепа.
§ Подобряване на позициите на млекопроизводителите при водене на преговори за произведената суровина.
Необходимият финансов ресурс за прилагане на проекта на закон е 300 000 лева годишно за Областните дирекции „Земеделие” за извършване на регистрация и контрол на договорите за доставка на мляко, различно от краве. Допълнителен финансов ресурс за регистрация и контрол на договорите за краве мляко не е необходим, тъй като регистрация на такива договори се извършва и в момента от Разплащателната агенция за целите на квотната система, а проверките могат да се обединят с проверките по квотната система на ниво изкупвач и производител.
От прилагането на Закона за изменение и допълнение на Закона за прилагане на Общите организации на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз се очакват следните по-важни резултати:
1. Повишаване на конкурентоспособността на земеделското производство в страната и на доходите на земеделските производители.
2. Подобряване на пазарната реализация на произведените продукти и повишаване на прозрачността на пазара, включително по отношение на цените по веригата на доставките.
3. По-справедливо разпределение на добавената стойност по веригата на доставките.
4. Подобряване на административния капацитет за прилагане на пазарните мерки включени в ООП на ЕС
5. Създаване на организации на производители, асоциации на организации на производители и междубраншови организации в сектора на млякото, които подпомагат индивидуалните производители при водене на преговорите за реализация на произведеното мляко.
Дата на откриване: |
28.8.2012 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Земеделие и селски райони |
Дата на приключване: |
11.9.2012 г. |