Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 42 от 2004 г. за въвеждане на класификационни статистически системи за кодиране на болестите и проблемите, свързани със здравето, и на медицинските процедури
Причините за разработване на проекта на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 42 от 2004 г. за въвеждане на класификационни статистически системи за кодиране на болестите и проблемите, свързани със здравето, и на медицинските процедури са свързани с необходимостта от добавяне в Приложение № 1 към Наредба № 42 на кодовете на заболяванията, свързани с инфекцията от коронавирус SARS-CoV-2, както и актуализация на утвърденото с наредбата Приложение № 1а, определящо класификационната система на медицинските процедури.
1. В края на 2019 г. е идентифициран нов щам коронавирус SARS-CoV-2, който до този момент не е срещан като причинител на заболяване при човека. За точно отчитане и реална статистика на суспектните и заболелите лица от новото заболяване COVID-19, от Световната здравна организация (СЗО) са въведени нови кодове в Международната класификация на болестите – 10 ревизия (МКБ-10), с които да бъдe определено новото заболяване COVID-19. Новите кодове са включени от СЗО в Клас XXII „Кодове за специални цели“, в рубриката „Временно разпределение на нови заболявания с несигурна етиология или спешна употреба“ на МКБ-10. Към настоящия момент новите кодове, въпреки че се използват в медицинската практика и медико-статистическата документация за дефиниране на заболяването COVID-19, не са включени в Приложение № 1 към Наредба № 42, с което е утвърдена прилаганата у нас МКБ-10.
Липсата в Наредба № 42 на новите кодове въведени от СЗО, не дава правно основание на Националния статистически институт да включи тези кодове, съответно заболяването COVID-19, при статистическата обработка на умиранията по причини.
Във връзка с горепосоченото се налага допълване на Приложение № 1 към наредбата с новите кодове, определени от СЗО за кодиране на заболяването COVID-19 с оглед прилагането им в медико-статистическата документация.
2. С Наредба № 42 от 2004 г. за въвеждане на класификационни статистически системи за кодиране на болестите и проблемите, свързани със здравето, и на медицинските процедури е регламентирано от 01.01.2022 г. в страната при отчитане и обработване на здравна и медико-статистическа информация да се прилага нова класификационна система на медицинските процедури (адаптиран вариант на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия). На практика с това се отменя прилаганата в рамките на националните рамкови договори между НЗОК и БЛС/БЗС класификационна система на медицинските процедури по МКБ 9 КМ, която не е официално въведена в страната.
В последните няколко години, с развитието и на дейностите в изпълнение на националните рамкови договори, се установи необходимост от доразработване на адаптирания вариант на австралийската класификация и създаване на съвременна и адекватна на българските потребности кодираща система.
Новата кодираща система на медицинските процедури, която се предлага с проекта на наредба, е разработена на базата на Австралийската класификация на медицинските процедури, ползването на която произтича от сключен на 4 ноември 2011 г. договор за лиценз между Австралийския съюз, представляван от департамента по здравеопазване и застаряване, и Република България, представлявана от Министерството на здравеопазването, относно определени права на използване на класификационната система AR-DRG“ (ратифициран със закон, приет от 41-то Народно събрание, обн. ДВ бр. 102 от 2011 г.).
Въвеждането в страната на нова кодираща система за медицинските процедури изискваше продължителна и задълбочена подготовка, която бе реализирана със съвместните усилия на Националната здравноосигурителна каса, Националния център по обществено здраве и анализи, лечебни заведения и медицински специалисти. В периода на подготовката за внедряването й бе необходимо да се прецизират кодовете на отделните медицински процедури. За отразяване на националните особености при отчитане на медицинските процедури, кодиращата система се наложи да бъде напълно адаптирана към българската практика, с което да се даде възможност за кодиране на всички изпълнявани от лечебните заведения медицински процедури в извънболничната и болничната медицинска помощ и в денталната помощ.
С оглед на това, с настоящия проект за изменение и допълнение на Наредба № 42 от 2004 г. за въвеждане на класификационни статистически системи за кодиране на болестите и проблемите, свързани със здравето, и на медицинските процедури, се предлага замяна на утвърдения към момента адаптиран вариант на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия по Приложение № 1а от наредбата, с актуализирана и допълнена версия на класификационната система на медицинските процедури - Кодираща система на медицинските процедури – версия 2020 г. В новата версия на кодиращата система са допълнени липсващите в утвърдения към момента вариант кодове на медицински процедури, които се изпълняват от лечебните заведения в страната, включително и такива, извършвани в рамките на пакета дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК. Допълнени са и кодове за медицински процедури в извънболничната и денталната помощ, които не са включени към настоящия момент в утвърденото Приложение № 1а от наредбата.
За улеснение на процеса на кодиране, за ползване от всички заинтересовани лица на интернет страницата на НЦОЗА е публикувана Кодиращата система на медицинските процедури – версия 2020 г., както и азбучен указател към нея.
Адрес за изпращане на становища и предложения: ikovacheva@mh.government.bg
Дата на откриване: |
31.12.2021 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Здравеопазване |
Дата на приключване: |
14.1.2022 г. |