Изменение и допълнение на Устройствения правилник на Изпълнителна агенция „Морска администрация“, приет с Постановление № 106 на Министерския съвет от 2015 г.
Основната цел на предлаганите промени е да се оптимизира дейността на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ като орган на статистиката.
Изискването за събиране, обработване, съхранение, анализиране и предоставяне на статистически данни за дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения е въведено с разпоредбата на чл. 94 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, а специфичните правила на вътрешното законодателство относно условията и реда за осъществяване на описаните статистически дейности се съдържат в Наредба № 919 от 2000 г. за събиране на статистическа информация за дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения в Република България (обн., ДВ, бр. 106 от 2000 г., изм., бр. 112 от 2004 г., бр. 84 от 2006 г. и бр. 6 от 2007 г., изм. и доп., бр. 53 от 2012 г.).
Изпълнителна агенция „Морска администрация“ е включена в Списъка на структурните звена в държавната администрация, които са органи на статистиката по смисъла на чл. 3, ал. 3 от Закона за статистиката, приет със Заповед № P-10 от 9 януари 2009 г. на министър-председателя на Република България и изменен със Заповед № Р-21 от 27 януари 2016 г. на министър-председателя на Република България, както и в поддържания от Евростат Списък на националните статистически институти и другите национални органи, отговарящи за разработването, изготвянето и разпространението на европейска статистика, както са определени от държавите – членки.
Освен за целите на формиране на държавната политика в областта на водния транспорт и пристанищата, агенцията произвежда и предоставя статистическа информация за функционирането на българските морски и речни пристанища на Националния статистически институт, Евростат, Дунавската комисия, Международния транспортен форум и други международни организации в сектор „Транспорт“.
В продължение на почти две години (от момента на влизане в сила на сега действащия Устройствен правилник на Изпълнителна агенция „Морска администрация“) статистическите дейности, в това число произвеждането на статистическа информация за нуждите на упоменатите ведомства и организации, се осъществяват изцяло от териториалните дирекции. Натрупаната в този период практика помогна за идентифициране на недостатъците на създадената организация на работа, сред които най-съществените са:
Ø отсъствие на координиращо звено, което да работи за уеднаквяване на практиката на териториалните дирекции и за повишаване качеството на статистическата информация;
Ø затруднена комуникация с експертите от Националния статистически институт;
Ø усложнена процедура по предоставяне на статистическа информация на потребителите.
За преодоляване на описаните проблеми се предлага да бъде:
Ø допълнен чл. 20 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция „Морска администрация“, регламентиращ функциите на дирекция „Пристанища и пристанищни услуги“ (§ 1 от проекта на Постановление);
Ø изменена действащата разпоредба на чл. 22, т. 29 от Устройствения правилник на агенцията (§ 2 от проекта на Постановление).
По този начин териториалните дирекции на агенцията ще продължат и в бъдеще да събират, обработват и съхраняват индивидуални данни за дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения, а дирекция „Пристанища и пристанищни услуги“ ще бъде натоварена със задачите да им оказва методическа помощ при осъществяване на тази дейност, както и да произвежда, разпространява и предоставя на потребителите статистическа информация за дейността на българските морски и речни пристанища.
С § 3 от проекта на Постановление относно изменение на Приложението към чл. 14, ал. 2 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ се предлага, в рамките на утвърдената обща численост на персонала на агенцията, щатните бройки за дирекция „Пристанища и пристанищни услуги“ да бъдат увеличени с 2 (две), а тези на дирекция „Административно-правно и финансово-счетоводно обслужване“ – с 1 (една). Увеличението е за сметка на намаляване с по 1 (една) щатна бройка на числеността на персонала във всяка от дирекциите „Морска администрация – Варна“, „Морска администрация – Бургас“ и „Речен надзор – Русе“. Чрез описаните компенсирани промени в числения състав на дирекциите от общата и специализираната администрация, при пълно съобразяване с правилото на § 16, ал. 1 и 2 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за администрацията (обн., ДВ, бр. 15 от 2012 г., изм. и доп., бр. 96 от 2015 г., доп., бр. 57 от 2016 г., изм., бр. 98 от 2016 г.), ще бъдат осигурени необходимите човешки ресурси за точното осъществяване на функциите на дирекция „Пристанища и пристанищни услуги“, включително тези в областта на пристанищната статистика, както и на допълнителните ангажименти на агенцията, произтичащи от качеството ѝ на координатор по проекти, финансирани със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Лице за контакт:
Павлинка Ковачева
Директор на дирекция "Пристанища и пристанищни услуги"
ИА "Морска администрация"
Тел.: 02/930 4079
E-mail: pavlinka.kovacheva@marad.bg
Дата на откриване: |
28.3.2017 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Транспорт |
Дата на приключване: |
27.4.2017 г. |