Закон за изменение и допълнение на Закона за нормативните актове
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за нормативните актове има за цел да усъвършенства процеса по изготвяне, съгласуване и приемане на нормативните актове чрез въвеждането на института на оценката на въздействието (ОВ) като инструмент за подпомагане процеса на вземане на решения и за подобряване качеството, прозрачността, обосноваността и устойчивостта на политиките.
Оценката на въздействието представлява аналитичен подход за изследване на възможните икономически, социални, екологични и други последици, на разходите, ползите и рисковете от различни варианти на действие за разрешаване на съществуващи проблеми. ОВ гарантира, че процесът на вземане на решения и приемане на законодателство се базира на доказателства и данни.
Този инструмент е познат във всички държави-членки на ЕС, като най-напреднали в тази област са Великобритания, Холандия, Дания и други, а на ниво Европейски съюз е признат като ключов за гарантиране на прозрачността и качеството на политиките на ЕС повече 10 години.
За въвеждането на оценката на въздействието в нормотворческия процес беше създадена концепция, която през месец април 2015 г. беше одобрена от Съвета за административната реформа.
Със законопроекта се предлага и онлайн обществените консултации да се провеждат едновременно на интернет страницата на съответната институция и на Портала за обществени консултации.
Предлага се и увеличаване на срока за провеждане на онлайн обществените консултации от 14 на 30 дни, като е оставена възможност при необходимост този срок да бъде и по-кратък, мо не по-малко от 14 дни.
Въвежда се и изискване за публикуване в интернет на справка за приетите предложения при обществените консултации, както и какви са аргументите за неприетите предложения.
Промените са обобщени в следните направления:
- Въвеждане института на оценката на въздействието
- Планиране на оценките на въздействието
- Обхват на оценки на въздействието
- Обществени консултации
- Преглед за съответствие на законодателството с поетите от България ангажименти за защита правата на човека
Предложените промени в Закона за нормативните актове са в изпълнение на заложените цели в следните стратегически документи:
- Програма на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014-2018 г.;
- Стратегия за развитие на държавната администрация 2014 – 2020 г.;
- Национална програма за развитие: България 2020;
- Национална програма за реформи на Република България в изпълнение на стратегията „Европа 2020“;
- Втори план за действие на Република България по инициативата “Партньорство за открито управление”;
- Актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система.
Предложения могат да бъдат изпращани и на адрес на ел. поща: is.ivanov@government.bg.
Добавено на 03 септември 2015 г.: проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за нормативните актове е внесен за разглеждане от Народното събрание.
Линк към страницата с информация за законопроекта.
Дата на откриване: |
1.7.2015 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Държавна администрация |
Дата на приключване: |
21.7.2015 г. |