Проект на Постановление за изменение и допълнение на ПМС 334 от 2011 г. за българските неделни училища в чужбина
Предложените изменения са във връзка с възникнали предизвикателства при реализиране на дейностите по ПМС № 334/2011 г. за българските неделни училища в чужбина, предвид извършения анализ на мониторинга в българските неделни училища в чужбина и необходимостта от актуализиране на част от процедурите, както в текстовете на самият акт, така и в неговите преходни и заключителни разпоредби.
Предвид разширяването на политиката за обучение по български език в чужбина и потребностите на все по-широк кръг граждани да изучават български език се предлага в българските неделни училища в чужбина да се организира обучение за лицата с българско съзнание, трайно или временно живеещи извън Република България.
Във връзка с необходимостта от продължаване на утвърдилата се практика за функциониране на българските училища към посолствата на Република България, с оглед по-навременния и ефективен контрол, който осъществяват дипломатическите представителства по места и по-качественото обучение, предвид спазването на нормативните изисквания по отношение на образователно-възпитателния процес в проекта на постановление е предложено обучението в българските неделни училища в чужбина да се осъществява и към дипломатическите представителства на Република България в чужбина, освен към организации на българи, живеещи извън Република България, регистрирани съгласно законодателството на съответната държава, към Български православни църковни общини, включително и към Славянобългарския манастир "Св. Вмчк. Георги Зограф" - Атон, Гърция.
Разширяват се дейностите, които могат да се финансират и подпомагат методически от Министерството на образованието и науката, а именно: българските неделни училища да могат да извършват освен подготовка по български език за децата от предучилищна възраст и подготовка на кандидат - студенти за прием в български висши училища по български език и литература, по история и по география на България.
Във връзка с реализиране на целите на образователната политика за младите българи зад граница, свързана с популяризиране на българския език и предвид осигуряване на достъп до обучението по родния език, предлагам българските неделни училища по смисъла на ПМС 334/2011 година да могат да организират освен дневна форма на обучение, и дистанционна форма на обучение при условия и ред, определени със заповед на министъра на образованието и науката.
Предвид постигане на по- голяма прозрачност и систематичност с оглед засиления обществен интерес в Постановлението е предвидено издадените удостоверения за проведено обучение в българските неделни училища зад граница да се въвеждат в Регистър на удостоверенията за проведено обучение в българските неделни училища в чужбина като основни данни и сканирани изображения.
С оглед осъществяване на по-ефективна финансова регулация в предложеното изменение размерът на предоставяните средства се диференцира в зависимост от ценовото равнище в различните страни, формата на обучение, броя на училищата на определената територия и други обективни фактори, определящи различия в разходите или свързани с политиката за финансово подпомагане на неделните училища. Предвидени са уточнения по отношение на сроковете, в които се превеждат одобрените средства.
Дата на откриване: |
24.1.2014 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Образование |
Дата на приключване: |
7.2.2014 г. |